English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimYunan Adalarındaki Eski Türk Varlığının Edebî İzleri II: Sakız
(Literature Traces Of Old Turkish Existence In Greek Islands I: Sakiz (Chios) )

Yazar : Mehmet Turgut BERBERCAN    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : Cilt:4 Sayı:1
Sayfa : 21


Özet
Bir araştırma projesi olarak, seri makaleler halinde neşredilmeye başlanan çalışmaların ikincisi olan bu makalede, Osmanlı İmparatorluğu idaresinde yaklaşık 350 yıl boyunca Türk hâkimiyetinde kalmış Sakız adasında bulunan ve Türk varlığının birer izi olarak varlığını devam ettiren Türk dili, edebiyatı ve tarihine ait kültür unsurları ile Osmanlı yadigârları üzerine bir inceleme yapılmıştır. İncelemede, 2015 yılında yapılan seyahat müddetince tutulmuş notlara dayanılmış, Doğu Ege’deki Yunan adalarından Midilli ve Rodos’tan sonra üçüncü büyük ada olan ve Türk varlığının edebî izlerinden önemli örnekleri kültür mirası içinde korumaya devam eden Sakız adası çeşitli yönlerden tanıtılmıştır. Ayrıca, Türklüğün Sakız’daki millî mirasına, adadaki kültür izlerine ve edebî değerlerine resimlerle birlikte dikkat çekilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Sakız, Türkler, Dil, Edebiyat, Tarih.

Abstract
In this second article which is belonging to the serial works started to be published as parts of a research project, an examination based mostly on exploratory notes, is made on the cultural elements of Turkish language, literature and history and Ottoman commemoratives existing in Chios where was under the rule of Ottoman Empire. In the paper, the notes taken during the Chios travel are the main. Chios which is the third biggest island after Lesvos and Rhodes in Eastern Greece is introduced from various aspects and by pictures especially from the point of national and cultural traces and also literal commemoratives of Turks conserved in the island today.

Keywords
Sakiz (Chios), Turks, Language, Literature, History.

Gelişmiş Arama


Duyurular


    Dergimiz Türk Eğitim İndeksi ve Directory of Reseacrh Journals Indexing indekslerinde taranmaya başlanmıştır.    Dergimizin EKİM 2016 sayısı için makale alımına başlanmıştır. Makalelerin son kabul tarihi 6 Ağutos 2016'dır.

    xifaxan cipro cephalexin


    KAREFAD, artık Dergipark platformunda yer aldığı için Ekim 2016 sayısından itibaren yazarların makalelerini, kullanıcı adı ve şifrelerini belirleyerek bu sistem üzerinden yüklemeleri gerekmektedir.Adres :ULUYAZI KAMPÜSÜ, EDEBİYAT FAKÜLTESİ, ÇANKIRI/MERKEZ
Telefon :0376-218-95-50 Faks :0376-218-95-51
Eposta :karefad@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri