English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimKIRGIZİSTAN’DA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ İLE İLGİLİ BİR ARAŞTIRMANIN SONUÇLARINA DAİR
(ON THE RESULTS OF A RESEARCH REGARDING TEACHING TURKISH IN KYRGYZSTAN )

Yazar : KADİR TUĞ    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2016
Sayı : Cilt:4 Sayı:1
Sayfa : 35


Özet
Kırgızistan 1991 yılında bağımzızlığını kazanmış bir ülkedir. Bugün Kırgızistan’da 5 milyondan fazla Kırgızistan vatandaşı yaşamaktadır. Bu çalışma, Bişkek, Celalabad ve Oş bölgesinde Türkçe öğrenme kursuna katılan öğrencilerle sınırlı tutulmuştur. Bu öğrencilere dil bilmenin önemi, Türkçe öğrenme nedenleri ve Türklük bilinci ile ilgili bazı anket soruları yöneltilmiştir. Anket çalışmasının sonucunda dil bilmenin gerekliliğine olan inancın ortak dil birliğinin oluşmasında önemli bir etken olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ortak dil ve düşünceye sahip olan toplumların birbirleriyle anlaşmasının ve ortak hareket etmesinin Türk birliğinin sağlanması bakımından önemli temel oluşturacağını düşünmekteyiz. Bu bakımdan Türkçe öğretme sırasında devamlı Kırgızca’nın ve Türkçe’nin aynı ortak kelimelere ve kültürel değerlere sahip bir akraba dil olduğu olduğunu vurgulanmıştır.
xifaxan valtrex pill cephalexin


Anahtar Kelimeler
Kırgızistan, Türkçe Öğretimi, Dil Birliği, Türk Birliği, Türklük Bilinci.

Abstract
Kyrgyzstan is a country which became independent in 1991. Today more than 5 million Kyrgyz citizens live in Kyrgyzstan. This research was restricted with the students who participated in Turkish learning courses in the regions of Bishkek, Jalalabat and Osh. Some survey questions were asked to those students regarding the importance of learning a language, the reasons for leaning Turkish and the consciousness of being Turkish. The survey results revealed that the belief in the necessity of learning a language is an important factor to create a common language unity. We think that if the societies who have common languages and ideas agree with each other and co-operate, that will create an important basis for the Turkish unity. From this perspective, during the teaching of Turkish, it was emphasized that the Kyrgyz language and the Turkish language are relatives who have common words as well as common cultural values.

Keywords
Kyrgyzstan, Teaching Turkish, Language Unity, Turkish Unity, Turkish Consciousness

Gelişmiş Arama


Duyurular


    Dergimiz Türk Eğitim İndeksi ve Directory of Reseacrh Journals Indexing indekslerinde taranmaya başlanmıştır.    Dergimizin EKİM 2016 sayısı için makale alımına başlanmıştır. Makalelerin son kabul tarihi 6 Ağutos 2016'dır.

    xifaxan cipro cephalexin


    KAREFAD, artık Dergipark platformunda yer aldığı için Ekim 2016 sayısından itibaren yazarların makalelerini, kullanıcı adı ve şifrelerini belirleyerek bu sistem üzerinden yüklemeleri gerekmektedir.Adres :ULUYAZI KAMPÜSÜ, EDEBİYAT FAKÜLTESİ, ÇANKIRI/MERKEZ
Telefon :0376-218-95-50 Faks :0376-218-95-51
Eposta :karefad@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri