English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı ErişimÖzet


Cumhuriyet Dönemi Denizcilik Tarihçileri Üzerine Analitik Bir İnceleme: Bahriye Kökenli Deniz Tarihçileri ve Eserleri
Denizcilik tarihi hakkındaki birçok makale ve kitap, deniz subayları tarafından Türk Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında yazılmıştır. Bunların birçoğu çeviri ve derleme iken,bazı arşiv kaynaklarını kullanarak bu yazarlar tarafından kaleme alınmış bazı telif araştırmalar da mevcuttur. Donanma Mecmuası ve Risale-i Mevkûte-i Bahriyyegibi dergiler belirli açılardan denizcilik tarihi çalışmalarına ışık tutmuştur. Deniz Mecmuası, Donanma dergisi gibi yayınlarda bugünkü denizcilik tarihi çalışmalara belli açılardan ışık tutmuşlardır. 1950’lerden sonra da denizcilik tarihçiliği konusunda bahriye kökenli tarihçiler eserler vermekle beraber akademik anlamda olan eserlerin fazla olmadığı görülmektedir. Akademik unvanları olmayan bu kişilerin belgelere dayanarak yaptıkları yayınlar birçok konuda Türk deniz tarihine ışık tutmuştur. Deniz subayı olmayıp Ticaret-i Bahriyye, Şirket-i Hayriye gibi çeşitli denizcilik konularında araştırmalarda denizcilik tarihçiliğine katkılarda bulunmuştur.

Anahtar Kelimeler
Cumhuriyet dönemi, denizcilik, tarih.

Gelişmiş Arama


Duyurular


    Dergimiz Türk Eğitim İndeksi ve Directory of Reseacrh Journals Indexing indekslerinde taranmaya başlanmıştır.    Dergimizin EKİM 2016 sayısı için makale alımına başlanmıştır. Makalelerin son kabul tarihi 6 Ağutos 2016'dır.

    xifaxan cipro cephalexin


    KAREFAD, artık Dergipark platformunda yer aldığı için Ekim 2016 sayısından itibaren yazarların makalelerini, kullanıcı adı ve şifrelerini belirleyerek bu sistem üzerinden yüklemeleri gerekmektedir.Adres :ULUYAZI KAMPÜSÜ, EDEBİYAT FAKÜLTESİ, ÇANKIRI/MERKEZ
Telefon :0376-218-95-50 Faks :0376-218-95-51
Eposta :karefad@karatekin.edu.tr

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri